Що таке розстрочка та чому її можна не боятися

Людина боїться того, що не розуміє. Тому, коли слово кредит, що має негативне забарвлення у суспільстві, замінюють на більш приємну розстрочку, виникає тривога. Щоправда, кредитів також боятися не варто — треба розуміти, як вони працюють, і як ви можете їх використати. Проте значно вигідніше купити айфон 7 в розстрочку та не переплачувати за договором.

Що таке розстрочка?

Розстрочка це коли вартість товару виплачується рівними частинами. Наприклад, ваша відеокартка в домашньому комп’ютері перетворилася на попіл, а до виходу нової гри залишилося менше тижня. Ви знаєте, чим загрожує не встигнути на старт, та й не для «мінімалок» ви чекали релізу кілька місяців. На нову відеокарту грошей у вас нема. Що робити? Ви йдете в магазин, в якому можна взяти товар у розстрочку: користуватися відеокартою ви можете вже зараз, а гроші віддасте пізніше — і ніякого no money no honey. Якщо вас це влаштовує, ви укладаєте договір з магазином.

Ходять легенди, що товар у розстрочку люб’язно продає вам сам магазин, але це не правда. Вам цей товар купує банк, і покупець повертає гроші саме банку.

Добре, а чим це відрізняється від кредиту?

Назвою та процентною ставкою. Насправді термін розстрочка допомагає позбутися негативних асоціацій, пов’язаних із словом кредит. Припустимо, відеокарта, яку ви хочете, коштує 10 тисяч гривень. Таку суму банк може виділити вам у вигляді кредиту, але не безоплатно — як оплату за свою послугу банк стягує відсотки з кредиту. Процентна ставка залежить від банку, але зазвичай вона становить щонайменше 10-11% від загальної суми позики. Отже, взявши в кредит 10 тисяч, віддати потрібно вже 11 тисяч. Розстрочка ж дозволяє забути про якісь відсотки.

Але якщо кредити вигідні банкам, навіщо видають розстрочку?

Чисто технічно, будь-яка позика грошей у банку — це кредит. І банк, само собою, не просто так роздаватиме свої гроші, тому програми для купівлі товарів у розстрочку завжди переслідують свої цілі. Найчастіше банки укладають договір з магазинами про те, що не братимуть із клієнтів відсотки в обмін на те, що магазин намагатиметься продати клієнту додаткові послуги і тим самим збільшити суму кредитування. Ця механіка вигідна і банку, і магазину: одні реалізують більше товарів, інші укладають кредитний договір на більший термін. А клієнт отримує все, що йому було потрібно. Купити меблі в розстрочку зазвичай досить вигідно.

Наприклад, ваша відеокарта, що згоріла, красується на вітрині з цінником в 10 тисяч гривень. Магазин купив її у постачальника лише за 8 тисяч. Ви укладаєте договір з банком про покупку у розстрочку за 10 тисяч і виплачуєте рівно 10, але магазин із цієї суми побачить лише 9 — решту банк залишить собі.

Але я бачив рекламу банків, які пропонують розстрочку в будь-яких магазинах! Це обман?

Ні. Такі пропозиції завжди мають низку додаткових умов. Відеокарту ви купуєте за 10 тисяч, але розплатитися потрібно у дуже короткий термін – від трьох до шести місяців залежно від банку. Якщо ж ви не вклалися вчасно — нарікайте на себе: банк нараховує солідну процентну ставку. Таким чином, за вашу відеокарту потрібно буде заплатити вже не 10 000 гривень, а всі 12.

Банки часто укладають договори з конкретними магазинами, щоб збільшити час виплати розстрочки — за умови, що їм вдалося домовитись про взаємовигідні умови. Тому купити телефон в розстрочку онлайн є сенс, коли ви впевнені у своїй платоспроможності.

Як придбати товар у розстрочку

Йдете до найближчого магазину, вибираєте товар, відбиваєтеся від наполегливих рекомендацій взяти «ось цей дуже корисний пилосос для клавіатури», і укладаєте договір з магазином. Головне, уважно читати договір і з найзануднішою уїдливістю вивчати умови. Чому? Тому що, окрім суми за товар, з вас можуть взяти гроші за оформлення договору — їх доведеться сплатити у будь-якому випадку, навіть якщо ви передумали користуватися товаром наступного дня і вирішили його повернути. У договорі прописані штрафні санкції: у разі прострочення платежу нараховують відсотки або штрафують. Якщо ви підписали договір, але не змогли його виконати, банк має повне право подати на вас до суду.

Чи варто брати товар у розстрочку?

Варто, коли з’являється гостра потреба в покупці. Потрібно шукати хорошу пропозицію, уважно читати договір та справно сплачувати внески. Звучить нудно, але інститут фінансового кредитування поганий контекст для жартів, тут важливо залишатися з холодною головою. Миттєва розстрочка застрахує вас від зникнення потрібного товару з прилавків, допоможе не втратити частину грошей на інфляції, дозволить користуватися бажаним та необхідним товаром тут і зараз. Тому якщо вам треба купити телевізор оплата частинами може стати найбільш вигідним варіантом і варто уважно до нього поставитись.